22. 04. 2019

Stroje nikdy nepřinesou novou myšlenku

Toto konstatování zaznělo v debatě členů  HST – Obchodní komora Švýcarsko – Česká Republika http://www.hst.cz/cs/ ve spolupráci s IMD Alumni Club Czech & Slovak republic https://www.imd.org/alumni/clubs/czech-slovak/home/ s Arturem Brisem z https://www.imd.org/ při představení jeho knihy  The Future of Work and Pay  dne 17.4. v PwC Praha.

Ano , jistě je to tak. Tak jako stroje nikdy nedokáží zachytit okamžik, kdy si motýl na jaře sedne na kvetoucí strom. Co tedy z toho vyvodit?

Otevřu zdánlivě jiné téma. Práce v kanceláři- případně dokonce v tzv. „open space“ , nebo stále se častěji uvádějící možnost práce z domu ? Jak To souvisí ?

V tom je , podle mne , právě to kouzlo jedinečnosti okamžiku a případně myšlenky, kterou sdílíme s okolím. Reakce je nám zpětnou vazbou a vyvolá často akci, která přinese posun v řešení, pokrok v cestě za  dosažením cíle a někdy jen pocit smysluplnosti naší činnosti. Komunikace v týmu je také někdy zárodek úplně nového řešení, na které by jedinec přišel později, nebo vůbec. Další významnou polohou komunikace je to, že při snaze vysvětlit svou myšlenku ostatním přijdeme často na souvislosti a navazující řešení, které by nás jinak nenapadlo. Dokonce se tak stává v průběhu našeho monologu a my vyslovíme něco, co jsme před tím ani nedomysleli.

Vracím se tedy k debatě nad uvedenou knihou, která byla také o tom, kolik pracovních pozic přijde s novými technologiemi.

Jak, co a od koho se budou děti učit ? Co bude pro ně v budoucnu důležité a potřebné ?

Můj závěr je následující :

  • Komunikace a její forma
  • Kreativita a možnost ji uplatnit
  • Schopnost vnímat podněty okolí a reagovat na ně

Jistě si ale uděláte svůj názor.